Finale Poetry Slam -Brabant Gedicht- in Azijnfabriek

Printerversie
Gepubliceerd op: 29-01-2005 De bibliotheek van 's-Hertogenbosch die samen met de bibliotheek uit zusterstad Leuven Brabantgedicht organiseerde, hield op zaterdag 29 januari 2005 de slotavond [finale]. De wedstrijd vond plaats in het kader van de Nationale Gedichtendag in Nederland en België. Acht dichters uit Noord- en Vlaams-Brabant streden er om de titel beste dichter.
Na enkele voorrondes streden de acht finalisten om de eindpositie. Gedurende acht minuten droegen zij hun gedichten voor.
Deelnemers en organisatie aan tafel voor de lunch.


foto's © gerard monté, 29 januari 2005.
wethouder Jetty Eugster begroet Annick Dumalin van het Cultureel Centrum in Leuven. Op de achtergrond Kees Jozephs van de Openbare Bibliotheek in Den Bosch.
Wethouder Jetty Eugster gaf de aanzet voor het gedicht, Peereboom des Moederlands
Peer de Graaf.die leiding gaf aan het gezamenlijk schrijven van dat gedicht.
foto's © gerard monté, 29 januari 2005.
 
De avond werd gepresenteerd én muzikaal ondersteund door zanger en duizendpoot Peer de Graaf.

Wethouder Jetty Eugster gaf de aanzet voor het gedicht, dat -olv Peer de Graaf- gezamenlijk zou worden geschreven.
Zij ving aan met: ´Waarom een dichter des vaderlands, waarom niet des moederlands? 

Het resultaat van een gezamenlijke inspanning: Peereboom des Moederlands

In de tuin van mijn moeder stond een oude peereboom
en hij droeg pruimen
misschien was hij Nooteboom's oom
en daarom wilde vader hem ruimen
Hij wil het nog steeds maar hij staat er nog
sinds onze aardappelschiller Vincent van Gogh
en de ondergang van Appel
Eva aankondigde
die vervolgens het licht uitdeed.
Niemand had er nog afgesneden oren naar
maar wel naar haar gebaar.
Moeder hapte naar Adam
zodat de boom niet omkwam
en het moederland een tuin der lusten werd,
daarom kerfden ze hun naam in de stam;
mensch durf te Leuven.

De middag werd onder meer besteed met  -literaire - wandelingen door de stad en een meer historische route langs de vestingwerken.
Bij de Sint Jan werd even stilgestaan bij de oudst bekende Nederlandse dichter Hertog Jan van Brabant. Jan schreef het gedicht met de regel: Eene meie morgens vroe. Dat gedicht bevat ook de regel ´Harba harba lorifa´, dat later door Niek de Rooy op tekst werd omgezet en bekend staat als ´Het lied van hertog Jan´.
Bij de Leuvense Poort werd uitleg gegeven over de muursteen en de functie van de voormalige stadspoort.

Erwin Verzandvoort die de loting van de kandidaten verrichtte. Het gezelschap bijeen na het diner en voor aanvang van de slam.
Virginie Platteau uit Leuven.

foto's © gerard monté, 29 januari 2005.
Anandama Kraykamp uit ´s-Hertogenbosch.

De deelnemers werden beoordeeld door het publiek op originaliteit, inhoud en presentatie. De finalisten uit Noord-Brabant zijn de Anandama Kraykamp [Den Bosch], de Eindhovense Freek Lomme, de winnaar van vorig jaar Doeko L. en schilder en dichter Arnoud Rigter. [Eindhoven]. Zij namen het tijdens deze klassieker Nederland-België op tegen de Vlaamse dichters Virginie Platteau, Bruno Putzeys en Michiel Leen en Anne-Sophie Van Wesemael.
In de jury zaten onder andere de Neerlandici Erwin Verzandvoort en Jan Willard. Verzandvoort is medewerker van boekenhandel Adr. Heinen. Willard is werkzaam als docent aan het Koning Willem I College. De Vlaamse jury bestond uit Lieve Devijver en Mark Meekers.

Arnoud Rigter  en.. ..Freek Lomme beiden uit Eindhoven.
Michiel Leen uit Leuven.
 
foto's © gerard monté, 29 januari 2005.

 
Bruno Putzeys uit Leuven.


Anne-Sophie van Wesemael uit Leuven.  Doeko L uit ´s-Hertogenbosch.
Lieve Devijver van Mengmettaal uit Leuven die de prijzen bekend maakte. De winnares van Brabant Gedicht Virginie Platteau.
foto's © gerard monté, 29 januari 2005.

 De voordrachten in de drukbezochte Azijnfabriek kenmerkten zich door een grote variatie aan poëzie, maar wel van hoge kwaliteit.



Terug naar boven