Bisschop De Korte temidden van 'Heaven Hell & Earth in SM's

Printerversie
Gepubliceerd op: 23-09-2016 | Gewijzigd op: 27-09-2016
Vrijdagavond 23 september 2016 heeft bisschop Gerard de Korte in het SM’s de expositie geopend getiteld 'Heaven Hell & Earth',  waarin de kunstenaars, de Nederlander Gabriel Lester en het Brits duo Jake and Dino Chapman - geïnspireerd door werk van Jeroen Bosch- deze drie toekomstbeelden van een christen hebben uitgebeeld.
Voor de opening door de bisschop was het de beurt van de nieuwe directeur Timo de Rijk, die in het goed gevulde auditorium van het Stedelijk Museum zijn inaugurale reden hield.  [zie onderaan]

Een bisschop in een serie landschappelijke taferelen dat de vorm heeft van een hakenkruis [swastika] is wel heel bijzonder. Maar De Korte begaf zich niet op het terrein van de kunsthistoricus. ‘Dat ben ik niet en ik ga hier niet staan preken alsof ik in de Sint Jan sta.’

   


-Hierboven: Bisschop Gerard de Korte, die de opening
van Heaven Hell & Earth verrichtte met links architect Herman Lerou en rechts de nieuwe directeur van
het SM's Timo de Rijk die er zijn inaugurale reden hield. 

-Rechts boven: Gabriel Lester [l.] en onder
Jake Chapman van het Britse duo Jake & Dinos Chapman
.

foto's © paul kriele,  23 september 2016.
.
 

Dat was duidelijk. De Korte hield een filosofische lezing over de Gidsvragen in ozne dagen. 'God was in 1500 min of meer van zelfsprekend en is vandaag voor de westerse mens niet meer dan een optie geworden, ' aldus deKorte die daar bij verwees naar de Canadese filosoof Charles Taylor [*Montreal, 5 november 1931 ] die een boek schreef over wat er de laatste 500 jaar in de westerse wereld is gebeurd. Taylor heeft veel kritiek op het verregaande individualisme en de gebrekkige aandacht voor het collectieve in de hedendaagse samenleving.

De Korte: ‘Het geloof in God is vandaag slechts een optie, terwijl het in de eeuwen daarvoor een centraal thema was.'
De bisschop verwees daarbij naar de Verlichting  en de zogenaamde 'meesters van het wantrouwen' [ Marx, Darwin en Freud]. 'Dat leidde er toe dat God bij veel mensen uit de westerse wereld verdwenen is,’ aldus De Korte. ‘De meeste Nederlanders weten zich verbonden met de seculiere meerderheidscultuur. Het gevolg is dat er een grote religieuze onzekerheid bestaat, ook binnen de kerken.
Voor velen heeft de dood het laatste woord,’ waarbij de bisschop de dichter J.C. Bloem citeerde.

Aan het eind van zijn inleiding verwees de bisschop opnieuw naar Charles Taylor, die stelt'... dat er naast religieuze onzekerheid nog steeds ook een religieus verlangen leeft bij westerse mensen. Ook de moderne christen wil de aarde trouw zijn, maar hoopt op een voltooiing bij God  in de hemel. Of de hel heel weinig bewoners bevat weet alleen God.
Wij kunnen in ieder geval proberen de creatie van een hel op aarde  te vermijden door naar de boodschap van de naastenliefde te leven.

Zo heeft Jeroen Bosch vaak de hemel en specifiek de hel afgebeeld, omdat hem dat zo intrigeerde. De kunstenaars Lester en Chapman hebben die beelden geactualiseerd.‘

-Links: De toespraken van Timo
de Rijk en bisschop Gerard de Korte.
-Boven: Een deel- Heaven- van de expositie, waar de toeschouwers in kussens liggen
om op het plafond de projecties te bekijken.


foto's © paul kriele, 23 september 2016.
 


Voor de nieuwe directeur van het SM’s Timo de Rijk* was dit een inauguraal moment.

De Rijk benadrukte dat het SM’s ‘ons museum’ is. Dat voelt ook al zo al ben ik er pas en kom ik uit Rotterdam maar ik ben in het Zuiden geboren, waar ik zelfs gedoopt ben, de eerste Communie deed en het Vormsel kreeg toegediend Dat gaf toch wel een uiteenlopend glimlach te weeg in de zaal van het SM’s, ook bij De Korte op de voorste rij.. Maar ik ben gewaarschuwd voor Brabant waar ‘alles ‘ geregeld wordt in de kroeg bij bier of wijn.. …Dat is niet de reden dat ik voor deze functie koos, ‘ voegde de nieuwkomer als excuus aan die constatering toe. Waarop de lofprijzingen over Brabant volgde, ‘een provincie die vergeleken bij Rotterdam, waar alleen maar containers staan, echt iets gemaakt wordt. Deze provincie heeft een zelfbewustzijn en een oprecht gevoel voor cultuur.’Men bouwt hier mee aan de vooruitgang. Dat heb ik al jaren zo gevoeld.
En wat ‘ons museum betreft: hier bevindt zich de vormgeving, het maken van dingen, de rijkdom van de materiële design cultuur.
En over ‘Heaven Hell &Earth’ sprak De Rijk: ‘Vandaag gaan we iets afsluiten. Dezer tentoonstelling is de laatste van een serie van vier gewijd aan de thematiek van Jeroen Bosch.’

In negen vitrines verbeelden Jake & Dinos Chapman hun visie op de hell. De afschuwelijk aandoende taferelen lopen van Hitler naar Anne Frank van water naar steppe en  van een gekruisigde sneeuwpops naar vuur .en van liefde naar orgies. Fascinatie staat tegenover afschuw,  een en al tegenstrijdigheid, zoals herkenbaar bij de Chapmans en.. bij Jeroen Bosch.... foto's ©paul kriele,  23 september  2016


*Zie artikel ‘Nieuwe directeur SM’s Timo de Rijk’


Terug naar boven