Einde aan Zoete Lieve Gerritjefolklore

Printerversie
Gepubliceerd op: 20-10-2010 | Gewijzigd op: 18-10-2023
Vrijdag 22 oktober 2010 komt er een eind aan de traditie van het folklore-echtpaar Zoete Lieve Gerritje en dun Ursten Boer. De kleding van het folklorestel wordt geschonken aan het Boxtels Museum ‘Brabant Goedgemutst’.
Het fenomeen is uit de tijd geraakt en er is ook nauwelijks belangstelling voor. Was het onder Burgemeester Ben van Zwieten nog wel een erkend en geliefd begrip. Burgemeester Don Burgers maakte aan dit folkloreidee een eind.
 
-Links:  Den Ursten Boer [Gé Rovers] en Zoete Lieve Gerritje [Marianne van Leeuwen] bij het welkom in 1969 of bij diens afscheid in1978 als burgemeester van Den Bosch.
-Links boven: Oude archieffoto's van het folklorestel Harry Damen en Diny van Rixtel, resp. als Ursten Boer den Beste en Zoete Lieve Gerritje.
-Boven: Het beeldje van het marktvrouwtje uit de Meierij dat VVV-directeur Jan Bruens in 1956 introduceerde.
In 1958 werd haar merknaam vereeuwigd middels een beeldje van Leo Geurtjens bij de Binnendieze in de Korenbrugstraat.

De traditie werd in 1951 ingesteld door toenmalig VVV-directeur Jan Bruens*. Eerst -vanaf 14 november 1953 -nog zonder Den UrstenBoer, maar vanaf 1956 werd het boerenmeisje uit de Meierij de chaperone van een boer in de persoon van Jan van de Mortel, de grootvader van Roderick van de Mortel.
De allereerste Zoete Lieve Gerritje vertolkte Mieke Meeuwissen in 1951.

Jan van de Mortel was tussen 1956 -1969 als Hannes, de allereerste Boer den Beste met aan zijn errum Mieke Meeuwissen [† 31 december 1983]. Van de Mortel speelde die rol voortreffelijk en innemend.
De opvolger van Van de Mortel werd op 21 mei 1969 Gé Rovers, die tot 23 november 1983 als Gradus aanbleef. Korte tijd was Marianne van Leeuwen het Zoete Lief, maar zij werd binnen twee jaar [1981] opgevolgd door Diny van Rixtel.
In 1983 tot op heden speelde huisarts Harry Damen als Hannes met Diny van Rixtel het folklorestel dun Urste Boer en Zoetelief. Het deed hen erg pijn dat Don Burgers er niks aan deed. Het echtpaar kreeg een zeperd toen zij in 1996 niet meer voor de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie in het stadhuis werd uitgenodigd.


In het liedje 'Dat gaat naar Den Bosch toe' is  Zoete Lieve Gerritje ..' met het schenken van de kleding aan een Boxtels museum teruggebracht tot waar zij vandaan kwam: een boerin uit de Meierij... .

*Jan Bruens VVV–directeur van1951-1988.

Terug naar boven