Terrasje op de Parade:Oud-wethouders in een zomers & politiek tafereel

Printerversie
Gepubliceerd op: 01-07-2019 | Gewijzigd op: 01-07-2019
Acht wethouders van uiteen lopende pluimage, maar wel oud gedienden uit de jaren 70-80 komen elke maand als de Club Van Acht, niet te verwarren met de Club Van Agt, bij Silva Ducis bijeen. Dat clubje, dat al bijna dertig jaar bestaat, geniet  van een kop koffie, gebruikt er een eenvoudige lunch en - niet te vergeten – praat er over politiek. 
....
Oud-wethouders van uiteenlopende pluimage voor een maandelijks terrasje als de Club van Acht bij Silva Ducis bijeen. vlnr. Joke van der Beek, Ton Lensen, Jan van Berkom, Frans Suijkerbuijk en Peter Claessen.

foto © paul kriele,  1 juli 2019.
...................................................................................................................................................................................................
 


Allereerst missen we deze morgen, maandag 1 juli 2019, twee van de acht: Hans Dona, PvdA- wethouder van 1982 tot april 1994 en Hans van Beers die samen met Ton Lensen wethouder was van 1978-1982. De eveneens PvdA-er Lensen, was al vanaf 1974 wethouder.

Van Beers krijgt alle eer als de initiatiefnemer van dit Clubje Van Acht, dat ook nog even in De Raadskelder is samen gekomen maar al jaren bij Jan Bosmans in St. Johns Place kwam en vervolgens bij diens opvolger Bernard Kuenen te gast is.
In de club van Acht zitten verder Joke van der Beek, die vanaf 5 maart 1985, gedurende vier zittingsperiodes voor de PvdA wethouder is geweest en dus Ton Lensen, die met drie perioden vanaf 1974 tot 28 februari 1985 PvdA- wethouder [o.a. Cultuur] was. En dan Jan van Berkom die naast een raadslidmaatschap [1970-1978 en januari 1996- september 1998 ] van maart 1971- september 1974 wethouder was met de portefeuilles Cultuur, Onderwijs en Jeugdzaken.
En tenslotte is er vandaag ook bij Peter Claessen [*Den Bosch, 25 juli 1951], ook een D66-er, die naast raadslid [1980-1996 en 1998-2003] van 1990-1996 wethouder was.
Deze twee laatst genoemde heren komen nog voort uit het toen gesloten PAK, Progressief Akkoord, een combinatie van PvdA, PPR en PSP en de later afgehaakte Jongeren van de KVP met o.a. Henk Leenders.
De senior onder de politici is Frans Suijkerbuijk, afkomstig uit Bergen op Zoom en aldaar in 1925 geboren.

Suijkerbuijk werd kort na zijn aantreden als raadslid op 2 september 1958 in dat zelfde jaar de jongste wethouder ooit in de stad. Deze Bergenaar, wethouder van Openbare Werken, Woningbouw en Verkeer, kreeg de reputatie dat hij de overgang leidde van de amateurvoetbalclubs BVV, en wat later ook het weifelende Wilhelmina, naar het betaald voetbal. In zijn tijd als wethouder was al stadion De Vliert gebouwd, maar er kwam ook een overdekt zwembad ‘Brabantbad’ langszij het Prins Hendrikpark.
Aan zijn rechter zijde zitten de oud D66-wethouder Jan van Berkom en de voormalig PvdA-wethouder Ton Lensen. Die twee zitten op het buitenterras van Silva Ducis toevallig met hun rug naar het TheateradParade gekeerd. Van Berkom praat graag over ’zijn’ theater dat in 1974-1976 nieuw werd gebouwd. Maar Ton Lensen volgde hem in dat jaar 1974 op en nam toen ook de portefeuille Cultuur met het nieuwe theater over. Dat onderwerp Theater leidde aan de terrastafel even tot gekissebis tussen een D66-er en een PvdA-er over wie nou daar de eerste paal heeft geslagen. Van Berkom claimt die daad en zegt onderwijl tegen Lensen dat ‘.. hij maar een damwandje heeft geslagen….’.

Voortbordurend over dat theater, daarover zegt Jan van Berkom nog dat toenmalig burgemeester Rob Lambooij het nieuwe theater namens de gemeente van de Vereniging Sociëteit Casino heeft gekocht en heeft doorgegeven aan zijn opvolger Gerrit van de Ven , de liefste burgemeester ooit, aldus Van Berkom.
Joke van der Beek is als enige vrouw aanwezig, maar feitelijk horen er ook nog Jetty Eugster die naar Schijndel vertrok en Elly de Jong, die naar Eindhoven verhuisde bij. In deze constellatie hebben de mannen het hoogste woord. Meer zullen we er niet over zeggen.
Over oud-politici valt trouwens genoeg te roddelen. De mannen houden zich in als premier Van Agt gesuggereerd wordt om bij een jubileum van de ‘Club Van Acht’ als ere gast te verschijnen. Maar ene Hans Wiegel laten ze liever passeren.
Ook over oud-burgemeesters is wellicht iets te vertellen. Maar van hen is er nog maar eentje: Ton Rombouts. ‘De rest is dôôd’,’ zegt de 94–jarige! Suijkerbuijk, die zijn anekdotes graag wat met dialect aandikt.
Het is tijd voor de lunch. Daar komen de spiegeleieren, kroketten en een kopje koffie voor Frans Suijkerbuijk op tafel. Hij is de enige die op dit moment geen alcohol drinkt, maar de anderen nemen een Chardonnay of een Sauvignon Blanc.
Smakelijk eten en tot ziens! 

Terug naar boven